Kategoriler
cerrahi maske ticaret bakanlığı yaptırım

Cerrahi Maskeleri 1 TL’den Fazla Satanlar Hakkında Hangi Yaptırım Uygulanacak ?

Ticaret Bakanlığı duyurusuna göre cerrahi maskelerin 1 TL’den fazlaya satılması halinde “fahiş fiyat” olarak değerlendirme yapılacaktır. Bu şekilde satış yapanlara, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından on bin TL’den yüz bin TL’ye kadar para cezası uygulanabilecektir.

(Ticaret Bakanlığı Duyurusu ile 7244 sayılı Kanun için tıklayınız.)

Av. Arb. Tuğba Hazal Sayalgı
Ticaret Uzmanı (Ticaret Bakanlığı)

Ticaret Bakanlığı’nın “Cerrahi Maskelerin Satışına İlişkin
Basın Açıklaması” Başlıklı Açıklaması
07 Mayıs 2020

Bilindiği üzere, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından
salgınla mücadelede normalleşme takviminin açıklandığı, 4 Mayıs 2020 tarihli Kabine Toplantısı sonrası alınan kararlar çerçevesinde cerrahi maskelerin perakende satış noktalarında satışı mümkün hale gelmiştir.
Bu çerçevede marketler, eczaneler, tıbbi cihaz satışı yapan medikal firmalar ve elektronik ticaret platformu üzerinden cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir.
Hedefimiz en yaygın ağ ile vatandaşlarımızın en hızlı ve kolay bir şekilde cerrahi maskeleri temin etmesini sağlamaktır.
Cerrahi maskeler, adedi KDV dâhil en fazla 1 (bir) Türk Lirası olacak şekilde tüketicilerimize satışa sunulacaktır. Bu fiyatın üzerindeki satışlar “fahiş fiyat” olarak değerlendirilecektir.
Bu kapsamda, 8 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla ilk etapta, salgının en yoğun
görüldüğü İstanbul’da, akabinde büyükşehirlerden başlamak üzere hızlı bir şekilde diğer illerdeki marketlerde de cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir. Cerrahi maskeler ilk etapta standart 50’li paketler halinde satışa sunulacak olup, önümüzdeki haftadan itibaren maskelerin 10’lu standart paketler halinde de satışa sunulması çalışmaları devam etmektedir.