Kategoriler
Uncategorized

Evden Çalışan İşçiden Kamerasının Tüm Gün Açık ve Sisteminin Çevrimiçi Olmasının Talep Edilmesi Ve Bu Durumun Hukuki Boyutu

Av. Arb. Zeynep BAYRAM

COVID-19 salgını sonrası tüm dünyada ve ülkemizde alınan tedbirler sonrası evden çalışma sistemine geçilmesi ilk bakışta konforlu bir çalışma hayatı gibi görünse de evden çalışma uygulamasının birçok işverene göre değişiklik göstermesi bazı sorunları da peşinden getirmektedir. Bu sorunlardan bazıları; ev ile işyeri arasındaki veya mesai ile boş zaman arasındaki ayrımın belirsizleşmesi, çalışan üzerindeki kontrollerin arttırılması, işverenler tarafından mesai kavramının kaldırılmak istenmesi ve mesai süresi boyunca çalışanın bilgisayar kamerasının açık kalmasının istenmesi, öğle arası uygulamasının bitirilmesi, işverenler tarafından çalışanın bilgisayarının 24 saat kayıt altında kalarak kontrol edilmek istenmesidir.

Söz konusu bu durumlar çalışanların özellikle mesai saati ve boş zaman kavramlarının belirsizleşmesine yol açarken, çalışanların gece geç saatlerde bile çalışmasına sebep olmaktadır.

Çalışanların işveren tarafından sürekli denetlenmek istenmesi ise bilgisayar sisteminin sürekli açık olmasını, çalışanların 24 saat online olmasını ve bilgisayar ekranlarının 24 saat kayıt altında olmasını gerektirmektedir ki bu durum çalışanların gün içerisinde iş ile ilgili olmayan sitelere girmesinin de denetlenmesi anlamına gelmektedir. Bahsetmiş olduğumuz tüm bu sebepler ve özellikle çalışanın performansını ölçmek amacı ile işveren tarafından istenilen tüm bu talepler çalışanın özel hayatına müdahale olup mobbing olarak kabul edilmelidir.