Kategoriler
Adalet Bakanlığı İnfaz ziyaretçi

Ceza İnfaz Kurumlarındaki Tedbirler 30 Nisan’a Kadar Uygulanacak

Açık ve kapalı ceza infaz kurumlarındaki avukat ziyareti dahil bütün görüşler, açık ceza infaz kurumlarında kalanların özel izin hakları, hastalık ve güvenlik durumları dışında bir ceza infaz kurumundan bir başka kuruma yapılan nakiller, hükümlülerin dışarıyla temasının mümkün olduğu; kurum dışı çalışma, lokanta, sosyal tesis, dış kantin gibi işyurdu faaliyetleri 30 Nisan’a kadar ertelendi.

(İlgili Adalet Bakanlığı Duyurusu için tıklayınız.)

Av. Arb. Onur Çelik
Afyonkarahisar Barosu


T.C. ADALET BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER
MÜŞAVİRLİĞİ TARAFINDAN PAYLAŞILAN “CEZA İNFAZ
KURUMLARINDA ALINAN KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ 30
NİSAN`A KADAR UZATILDI” BAŞLIKLI YAZI
10.04.2020

Adalet Bakanlığı, Koronavirüs Bilim Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda ceza infaz kurumlarında uyguladığı koronavirüs tedbirlerini 30 Nisan’a kadar uzattı.
Adalet Bakanlığı bugün toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu tavsiyeleri
doğrultusunda ceza infaz kurumlarında uyguladığı koronavirüs tedbirlerini 30 Nisan’a kadar uzatma kararı aldı. Koronavirüs Bilim Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda: Açık ve kapalı ceza infaz kurumlarındaki avukat ziyareti dahil bütün görüşler, açık ceza infaz kurumlarında kalanların özel izin hakları, hastalık ve güvenlik durumları dışında bir ceza infaz kurumundan bir başka kuruma yapılan nakiller, hükümlülerin dışarıyla
temasının mümkün olduğu; kurum dışı çalışma, lokanta, sosyal tesis, dış kantin gibi işyurdu faaliyetleri 30 Nisan’a kadar ertelendi.
Ayrıca Koronavirüs Bilim Kurulu tavsiyeleri çerçevesinde birden fazla koğuşla birlikte yapılan toplu faaliyetler, ceza infaz kurumlarındaki ve çocuk eğitim evlerindeki aile görüşme odalarının kullanımı,ceza infaz kurumlarında anneleri ile birlikte kalan 0- 6 yaş grubu çocukların kreşe ve ana okuluna gitmeleri ile çocukların dışarıdaki ebeveynleri ya da yakınlarına teslim edilmesi uygulamaları da 30 Nisan’a kadar ertelendi.
Alınan tedbirler kapsamında tutuklu ve hükümlü yakınlarının zorunlu
durumlarda ziyaretleri Cumhuriyet Başsavcılığı kararı ile avukatlar zorunlu durumlarda maske, eldiven gibi tedbirler alarak kapalı görüş yapabilecek.