Kategoriler
İçişleri Bakanlığı Genelgesi Sokağa Çıkma İzni sokağa çıkma yasağı

18-20 Yaş Arasında Olanlarda Sokağa Çıkma Yasağına Tabi Olmayanlar Belirlendi

Doğum tarihi 01.01.2000-01.01.2002 tarihleri arasında olmakla beraber;

1-Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olanlar

2-Özel sektörde düzenli bir işe sahip olanlar

3-03.04.2020 tarih ve 6202 sayılı Genelge ile düzenlenen mevsimlik tarım işçileri sokağa çıkış yasağından muaf tutulacaktır.

(Ayrıntıları içeren İçişleri Bak. yazısı ektedir.)

Av. Arb. Serap Dinler
Nevşehir Barosu


İçişleri Bakanlığı’nın Sokağa Çıkma Yasağı Bulunan 18 – 20
Yaş Arasındaki Gençlerle İlgili İstisnalar Konulu Genelgesi
05.04.2020

Bakanlığımız, 81 İl Valiliğine sokağa çıkma yasağı kapsamında bulunan 18-
20 yaş arasındaki gençlerle ilgili uygulama birliğinin sağlanması amacıyla istisnaları içeren ek bir genelge daha gönderdi.
Buna göre 18-20 yaş arasında olup kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar, özel sektörde düzenli çalıştığını sosyal güvenlik belgesiyle ortaya koyanlar ile mevsimlik tarım işçileri, sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak. Sokağa çıkma yasağından muaf tutulanlar istisna kapsamında olduklarını kanıtlayacak belgeleri yanlarında bulundurmak ve denetimler sırasında bu belgeleri göstermek zorunda olacak.
Bakanlığımızın valiliklere gönderdiği genelgede, yeni tip koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında bugüne kadar ilgili Bakanlıklar, Valilikler ile kamu kurum ve kuruluşları tarafından birçok tedbir alındığı vurgulandı.
Son olarak Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerisi, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın talimat ile 03 Nisan’da valiliklere Şehir Giriş/ Çıkış Tedbirleri ve Yaş Sınırlaması ile ilgili genelge gönderildiği ve bazı yeni tedbirlerin alınarak, uygulanmaya başlanıldığı ifade edildi. Bu kapsamda alınan 01.01.2000 sonrasında doğanların sokağa çıkmalarını geçici olarak yasaklayan düzenlemenin uygulamada bazı tereddütlere neden olduğu belirtildi.
Bu tereddütlerin giderilmesi ve uygulama birliğinin tesis edilmesi amacıyla 18- 20 yaş arasındakiler için hangi durumlarda istisna getirileceği, 81 İl
valiliğine gönderilen genelgede şu şekilde sıralandı:
Buna göre doğum tarihi 01.01.2000-01.01.2002 tarihleri arasında (18-20
yaş aralığında) olmakla beraber;
Kamu kurum ve kuruluşlarında memur, sözleşmeli personel veya işçi
statüsünde görevli olanlar,
Özel sektörde düzenli bir işe sahip olan ve sosyal güvenlik kayıt belgesi ile bu durumu belgeleyenler,
Tarımsal üretimin sürekliliği açısından önemli bir fonksiyona sahip olan ve iller arasındaki planlama, seyahat ve konaklama koşulları 03.04.2020 tarih ve 6202 sayılı Genelgemiz ile düzenlenen mevsimlik tarım işçileri, 03.04.2020 tarih ve 6235 sayılı sayılı Bakanlık Genelgesi ile getirilen sokağa çıkış yasağından muaf tutulacak. Bu istisnalar 01.01.2002 tarihinden sonra doğanlara (18 yaşından küçüklere) uygulanmayacak.
Sokağa çıkış yasağından muaf tutulanlar istisna kapsamında olduklarını
kanıtlayacak belgeleri yanlarında bulundurmak ve denetimler sırasında bu belgeleri ibraz etmek zorunda olacak.
Bakanlığımızın gönderdiği genelgede; valiler/kaymakamlardan bu duruma
ilişkin gerekli kararların ivedilikle alınmasını, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmamasını istedi.